Wielkanocne smaki
Pyszne żury, faszerowane jajka, pomysłowe sałatki, pasztety i swojskie wędliny – to wszystko i jeszcze więcej gościło w sobotę 8 kwietnia na stołach sołectw, które odpowiedziały na zaproszenie do udziału w tradycyjnym Gminnym Konkursie Potraw Wielkanocnych. W tym roku po raz pierwszy królem wszystkich serwowanych dań był mazurek, za przygotowanie którego przyznana została nagroda specjalna.
Do Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Krzeszowie przyjechali mieszkańcy sześciu sołectw: Czadrowa, Leszczyńca, Szarocina, Ogorzelca, Pisarzowic, Ptaszkowa. Nie zabrakło również gospodarzy, których w tym roku reprezentowało stowarzyszenie My Krzeszowianie.
Goście prześcigali się w pomysłach na oryginalne i pyszne potrawy, od których dosłownie uginały się stoły. Każdy z nich był pięknie przystrojony. Nic więc dziwnego, że jury, któremu przyszło ocenić zarówno smaki przygotowanych dań, jak również estetykę ich wykonania i prezentacji, miało duże problemy z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie sołtysi Jolanta Serafinko i Adam Matusik oraz przewodniczący rady gminy Piotr Pawlik zdecydowali się przyznać pierwszą nagrodę sołectwu Leszczyniec. Druga lokata przypadła Stowarzyszeniu Szarocinianki z Szarocina, a trzecie reprezentacji Pisarzowic. Nagrodę za najpiękniejszy mazurek odebrali członkowie Stowarzyszenia Wrzosowisko Ogorzelec i mieszkańcy tej miejscowości.
Podczas sobotniego przeglądu poznaliśmy także zwycięzców konkursu na najpiękniejszą palmę. Komisja w składzie Ewa Kwiecińska, Danuta Zasada, Monika Całko i Ryszard Bizoń oceniało aż 25 wyjątkowych konstrukcji wykonanych przez mieszkańców 13 sołectw. Wśród zgłoszonych do konkursu palm były zarówno te wykonane przez mieszkańców, jak również prace indywidualne. Wszystkie były piękne i pracochłonne, o czym mogli się przekonać również goście sobotniej uroczystości. Specjalnie dla nich w Kinie za Rogiem wyświetlony został film, będący relacją z obrad jury.
Organizatorzy przeglądu nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach imprezy. Dla nich zostały przeprowadzone warsztaty tworzenia dekoracji wielkanocnych oraz decoupage. Zajęcia spotkały się ze sporym odzewem, podobnie pokaz zdobienia pisanek i możliwość degustowania konkursowych potraw.
Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Przede wszystkim za wkład włożony w przygotowanie konkursowych stołów i palm, za chęć potrzymania i pielęgnowania naszej pięknej, polskiej tradycji i za obecność. Bez Was Gminny Konkurs Potraw Wielkanocnych nie miałby prawa bytu!
You must be logged in to post a comment.