Projekty 2024
„PROJEKTY 2024”
1. „Kulturalna Baza” – wyłoniona do dofinansowania w ramach programu Dom Kultury + Zadanie I – Inicjatywy Lokalne, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania domów kultury, ośrodków kultury oraz centrów kultury i sztuki w życie społeczności lokalnych poprzez odkrywanie i wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, realizowanych przez mieszkańców gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich oraz inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności.
W wyniku procedury konkursowej Narodowe Centrum Kultury z grona samorządowych instytucji kultury wyłoniło 60 beneficjentów, których projekty uzyskały najwyższe oceny. Projekt Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Kamienna Góra znalazł się na 19 miejscu.
2. „Kulturalna Baza2„
30 października 2024 r. w sali widowiskowej CBK w Krzeszowie odbyła się uroczysta Gala wieńcząca projekt „Kulturalna Baza„ realizowany w ramach programu Narodowe Centrum Kultury Domy Kultury+
Projekt Kulturalna Baza składał się z dwóch etapów:
1 etap (luty- lipiec 2024) przeprowadziliśmy diagnozę lokalnego potencjału kulturotwórczego.
Za pomocą ankiet, spotkań warsztatowych, gadającej ściany, i bezpośrednich rozmów, zidentyfikowaliśmy konkretne potrzeby i oczekiwania mieszkańców i mieszkanek Gmina Kamienna Góra. Badając potencjał kulturowy skupiliśmy swoją uwagę na wielowymiarowych zasobach, takich jak: kompetencje, liderzy, wartości, infrastruktura, aktywność.
Wszystkie dane zostały zgromadzone w Raporcie, z którym możecie Państwo zapoznać się na naszej stronie internetowej www.cbkkrzeszow.pl
W konsekwencji powstania Raportu kolejnym zadaniem było ogłoszenie naboru Inicjatyw , które otrzymają finansowanie na ich realizację.
Napłynęło do nas 9 wniosków, które poddane zostały 3-etapowej ocenie:
-ocena formalna, głosowanie w mediach społecznościowych przez mieszkańców oraz ocena jury.
W wyniku oceny końcowej do realizacji wybrano 7 Inicjatyw, a na ich realizację przeznaczyliśmy 32 tyś. zł.
2. etap (sierpień- listopad), to realizacja wybranych w naborze Inicjatyw:
“Odkrywamy i utrwalamy”
Inicjatorka: Aleksandra Robaszkiewicz
Cykl warsztatów fotograficznych, artystycznych i wycieczek dla rodzin w oparciu o przewodnik po Gminie Kamienna Góra
“Latająca fabryka zabawek”
Inicjatorka: Anna Maria Kowalska – Olszyny
Cykl warsztatów czytelniczo- artystycznych dla rodzin w oparciu o literaturę dziecięcą i sztukę
„Śpiewająca Gmina Kamienna Góra”
Inicjatorka: Paulina Pogoda – Szarocin
Cykl warsztatów wokalno- muzycznych dla dzieci i młodzieży „Odkrywanie talentów w każdym wieku”
Grupa nieformalna z Ptaszkowa Edyta Kalicińska, Agnieszka Kłos, Joanna Pulkowska
Cykl warsztatów artystyczno- florystycznych dla dzieci i dorosłych “U Pana Boga w ogródku”
Inicjatorka: Anna Myjak z Pisarzowic
Warsztaty artystyczno- florystyczne, tematycznie oparte na tradycji i zwyczajach polskiej wsi
„Historia w kamieniu ukryta czyli cudze chwalicie swego nie znacie ”Inicjatorka: Izabela Zarzycka- Pisarzowice
Odkrywanie i poznawanie znanych i nieznanych zabytków Gminy Kamienna
“Młodzi Fotografowie”
Grupa nieformalna: Klaudia Tokarska, Maja Migacz , Michał Krzyżak
Piękno ziemi kamiennogórskiej w obiektywie.
Bardzo dziękujemy lokalnej społeczności za udział w projekcie! Zrealizowanie inicjatyw miały służyć odkrywaniu i rozwijaniu potencjału oraz kapitału kulturowego drzemiącego w mieszkańcach Gmina Kamienna Góra.
Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom uda się nawiązać długotrwałą relację i współpracę z osobami z pasją, chcącymi pracować na rzecz lokalnej społeczności i młodzieży.
Liczymy także na to, że kulturalnie pobudziliśmy Państwa, a przede wszystkim młodzież, która zacznie z pasją realizować własne pomysły kulturalne.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Wszystkich, którzy pomagali nam w długotrwałym etapie realizacji projektu:
Animatorki z ramienia Narodowe Centrum Kultury Katarzyna Doszczak Fuławka za cenne uwagi na każdym etapie realizacji projektu
Bramy Kultury Joanna Krasowska za pomoc w trakcie tworzenia Diagnozy i opracowania Raportu
Krzysztof Zagrodny za realizację filmową naszego projektu
oraz całej Ekipie CBK
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2024″.
3. „Młode Fakty – stworzenie młodzieżowego serwisu informacyjnego Gminy Kamienna Góra” – wyłoniony do dofinansowania w tegorocznej edycji konkursu „Małe Granty” w Programie „Równać Szanse 2024” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez „Fundację Civic Polonus”. Grant w wysokości 12 tysięcy złotych pozwoli na przeprowadzenie działań z i dla młodzieży z terenu gminy Kamienna Góra.
Projekt zakłada stworzenie młodzieżowego serwisu informacyjnego gminy Kamienna Góra, w którym to młodzież przedstawiać będzie najważniejsze – z jej punktu widzenia – informacje z regionu.
Inkubator przetwórstwa lokalnego w Pisarzowicach
Z przyjemnością informujemy, że Centrum Biblioteczno – Kulturalne Gminy Kamienna Góra, otrzymało dofinansowanie innowacyjnego projektu i we współpracy z gminą, realizuje operację pt.: „Utworzenie Inkubatora przetwórstwa lokalnego w Pisarzowicach poprzez zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń Domu Kultury i adaptację na kuchnię wraz z zapleczem”.
Źródło współfinansowania: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach poddziałania 19.2 poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej,
Cel projektu: Rozwój przedsiębiorczości na terenie wiejskim poprzez utworzenie inkubatora przetwórstwa lokalnego w gminie Kamienna Góra w miejscowości Pisarzowice
Zakres rzeczowy operacji: Projekt przewiduje inwestycję dotyczącą przebudowy części pomieszczeń Domu Kultury w Pisarzowicach z ich jednoczesną adaptacją na kuchnię z zapleczem, spełniającą wymogi wynikające z przepisów higieniczno – sanitarnych. Powstała kuchnia z zapleczem, po zakończeniu zaplanowanej inwestycji, będzie stanowiła inkubator przetwórstwa koncentrujący się na przetwarzaniu lokalnych produktów rolnych i leśnych, udostępniany zainteresowanym miejscowym rolnikom, producentom i wytwórcom produktów spożywczych, głównie z obszaru LGD Kwiat Lnu.
Zakres robót budowlanych w ramach przedmiotowej inwestycji obejmie w szczególności: osuszenie ścian pomieszczeń (iniekcje), wykonanie posadzek z warstwami podposadzkowymi, wykonanie ścian działowych, tynkowanie i malowanie pomieszczeń, montaż stolarka wewnętrznej (drzwi wewnętrzne), wykonanie instalacji sanitarnych (wodociągowych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych), wykonanie instalacji elektrycznych, wyposażenie w meble, urządzenia i sprzęty kuchenne. Dla wyżej wymienionego zakresu robót budowlanych Beneficjent opracował wymaganą dokumentację projektową i uzyskał decyzję pozwolenia na budowę nr 53/22 z dnia 11 kwietnia 2023 r., (znak AŚ.6740.292.2022).
Termin realizacji: czerwiec 2024 r.
Szacowane koszty projektu:
Koszty inwestycji, w szacowanej wysokości 665.399,00 zł brutto, związane są z:
– wykonaniem dokumentacji projektowej i uzyskaniem zezwoleń na budowę obiektu (16.605,00 zł)
– wykonaniem robót budowlanych obejmujących budowę budynku (630.344,00 zł).
– usługą inżyniera kontraktu (zespołu branżystów), nadzorującego realizację inwestycji (18.450,00 zł)
Odbiorcy projektu (użytkownicy obiektu): Odbiorcami produktów i rezultatów przedstawianej operacja będą lokalni przedsiębiorcy, rolnicy (szczególnie rolnicy z terenu LGD oraz skupieni wokół marki zziemi.pl i rozwijanego łańcucha krótki dostaw), podmioty ekonomii społecznej, którym zostanie udostępniony inkubator przetwórstwa wyposażony w urządzenia niezbędne do realizacji przygotowania (przetworzenia) półproduktów, w celu wytworzenia gotowego produktu i skierowania go do sprzedaży. Tworzony inkubator przetwórstwa funkcjonować będzie na zasadzie odpłatnego udostępniania wyżej wymienionym odbiorcom kuchni wraz z zapleczem, spełniającej obowiązujące standardy higieniczno-sanitarne. Działanie ma charakter niekomercyjny, natomiast wszystkie przychody z udostępniania inkubatora przetwórstwa przeznaczone będą na jego utrzymanie oraz rozwój.
Wpłynie to pozytywnie na: 1) jakość życia mieszkańców poprzez racjonalne i zrównoważone wykorzystanie środowiska naturalnego oraz lokalnych zasobów w celu rozwoju gospodarczego regionu, 2) poziom aktywności gospodarczej na terenach wiejskich oraz jej innowacyjność.
You must be logged in to post a comment.