Projekty
„PROJEKTY 2024”
1. „Kulturalna Baza” – wyłoniona do dofinansowania w ramach programu Dom Kultury+ Zadanie I – Inicjatywy Lokalne, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania domów kultury, ośrodków kultury oraz centrów kultury i sztuki w życie społeczności lokalnych poprzez odkrywanie i wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, realizowanych przez mieszkańców gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich oraz inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności.
W wyniku procedury konkursowej Narodowe Centrum Kultury z grona samorządowych instytucji kultury wyłoniło 60 beneficjentów, których projekty uzyskały najwyższe oceny. Projekt Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Kamienna Góra znalazł się na 19 miejscu.
2. „Młode Fakty – stworzenie młodzieżowego serwisu informacyjnego Gminy Kamienna Góra” – wyłoniony do dofinansowania w tegorocznej edycji konkursu „Małe Granty” w Programie „Równać Szanse 2024” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez „Fundację Civic Polonus”. Grant w wysokości 12 tysięcy złotych pozwoli na przeprowadzenie działań z i dla młodzieży z terenu gminy Kamienna Góra.
Projekt zakłada stworzenie młodzieżowego serwisu informacyjnego gminy Kamienna Góra, w którym to młodzież przedstawiać będzie najważniejsze – z jej punktu widzenia – informacje z regionu.
Inkubator przetwórstwa lokalnego w Pisarzowicach
Z przyjemnością informujemy, że Centrum Biblioteczno – Kulturalne Gminy Kamienna Góra, otrzymało dofinansowanie innowacyjnego projektu i we współpracy z gminą, realizuje operację pt.: „Utworzenie Inkubatora przetwórstwa lokalnego w Pisarzowicach poprzez zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń Domu Kultury i adaptację na kuchnię wraz z zapleczem”.
Źródło współfinansowania: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” w ramach poddziałania 19.2 poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej,
Cel projektu: Rozwój przedsiębiorczości na terenie wiejskim poprzez utworzenie inkubatora przetwórstwa lokalnego w gminie Kamienna Góra w miejscowości Pisarzowice
Zakres rzeczowy operacji: Projekt przewiduje inwestycję dotyczącą przebudowy części pomieszczeń Domu Kultury w Pisarzowicach z ich jednoczesną adaptacją na kuchnię z zapleczem, spełniającą wymogi wynikające z przepisów higieniczno-sanitarnych. Powstała kuchnia z zapleczem, po zakończeniu zaplanowanej inwestycji, będzie stanowiła inkubator przetwórstwa koncentrujący się na przetwarzaniu lokalnych produktów rolnych i leśnych, udostępniany zainteresowanym miejscowym rolnikom, producentom i wytwórcom produktów spożywczych, głównie z obszaru LGD Kwiat Lnu.
Zakres robót budowlanych w ramach przedmiotowej inwestycji obejmie w szczególności: osuszenie ścian pomieszczeń (iniekcje), wykonanie posadzek z warstwami podposadzkowymi, wykonanie ścian działowych, tynkowanie i malowanie pomieszczeń, montaż stolarka wewnętrznej (drzwi wewnętrzne), wykonanie instalacji sanitarnych (wodociągowych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych), wykonanie instalacji elektrycznych, wyposażenie w meble, urządzenia i sprzęty kuchenne. Dla wyżej wymienionego zakresu robót budowlanych Beneficjent opracował wymaganą dokumentację projektową i uzyskał decyzję pozwolenia na budowę nr 53/22 z dnia 11 kwietnia 2023 r., (znak AŚ.6740.292.2022).
Termin realizacji: czerwiec 2024 r.
Szacowane koszty projektu:
Koszty inwestycji, w szacowanej wysokości 665.399,00 zł brutto, związane są z:
– wykonaniem dokumentacji projektowej i uzyskaniem zezwoleń na budowę obiektu (16.605,00 zł)
– wykonaniem robót budowlanych obejmujących budowę budynku (630.344,00 zł).
– usługą inżyniera kontraktu (zespołu branżystów), nadzorującego realizację inwestycji (18.450,00 zł)
Odbiorcy projektu (użytkownicy obiektu): Odbiorcami produktów i rezultatów przedstawianej operacja będą lokalni przedsiębiorcy, rolnicy (szczególnie rolnicy z terenu LGD oraz skupieni wokół marki zziemi.pl i rozwijanego łańcucha krótki dostaw), podmioty ekonomii społecznej, którym zostanie udostępniony inkubator przetwórstwa wyposażony w urządzenia niezbędne do realizacji przygotowania (przetworzenia) półproduktów, w celu wytworzenia gotowego produktu i skierowania go do sprzedaży. Tworzony inkubator przetwórstwa funkcjonować będzie na zasadzie odpłatnego udostępniania wyżej wymienionym odbiorcom kuchni wraz z zapleczem, spełniającej obowiązujące standardy higieniczno-sanitarne. Działanie ma charakter niekomercyjny, natomiast wszystkie przychody z udostępniania inkubatora przetwórstwa przeznaczone będą na jego utrzymanie oraz rozwój.
Wpłynie to pozytywnie na: 1) jakość życia mieszkańców poprzez racjonalne i zrównoważone wykorzystanie środowiska naturalnego oraz lokalnych zasobów w celu rozwoju gospodarczego regionu, 2) poziom aktywności gospodarczej na terenach wiejskich oraz jej innowacyjność.
„PROJEKTY 2023”
Projekt pt. „Muzyka wśród drzew”
Projekt pt. „Tradycyjne rzemiosła w nowoczesnym wydaniu”
Projekt „Tradycyjne rzemiosła w nowoczesnym wydaniu” został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Nysa.
I etap : Warsztaty plecionkarskie realizowane przy udziale polskich i czeskich uczestników. Jego uczestnicy, kierując się wskazówkami fachowców z Warsztaty Plecionkarskie – Pracownia ARTEX z Nowego Tomyśla, poznali m.in. technikę wyplotu budek lęgowych dla ptaków. Powstałe podczas warsztatów konstrukcje zostaną zainstalowane w naszym zakątku, który z tygodnia na tydzień staje się coraz piękniejszy (15.05.2021).
II etap- „Plener wikliniarski”- 23- 26.06. 2021 r. tworzenie rzeźb z wikliny w Parku Natury i kultury w Krzeszowie, oraz warsztaty plecionkarskie dla dzieci i dorosłych w trakcie zakończenie pleneru- Jarmark Dąbrówki.
Projekt „Kamienna Góra i Zaclerz żyją kulturą i sportem” dofinansowany jest w kwocie 13 886 euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Nysa.
- Zlot Krasnali w Gorzeszowie (31.07.2021)
- Plener malarski „Barwy naszej gminy” (02.09 do 11.09.2021)
- Dożynki gminne w Krzeszowie (11.09.2021)
- Wielkanoc ( 04. 2022)
- Rajd na Skalnik ( 06.2022)
Projekt pt. “Leśne skrzaty w akcji” realizowany wspólnie przez Pisarzowicką Grupą Rekreacyjną PGR na Start i CBK Pisarzowice.
Trwający trzy miesiące projekt obejmował cykl warsztatów: “Smakowite leśne runo”; “Czym łąka bogata”; “Rośliny zielne”; “Leśny świat zabaw”; “Poznajmy się w tańcu” oraz warsztaty sceniczno-ruchowe. Efektem projektu było stworzenie ziołowego pociągu, który powstał na placu zabaw przy CBK Pisarzowice. Projekt był realizowany Środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL “Granica” w Lubawce.
Projekt pt. „Kulturalni i Medialni” w ramach projektu systemowego Konwersja cyfrowa domów kultury został dofinansowany w kwocie 132 800 zł. Realizacja projektu obejmuje termin: lipiec 2021 do czerwiec 2022 r.
Spośród złożonych w kraju 1221 wniosków w programie “Konwersja Cyfrowa Domów Kultury” wyłoniono 200 grantobiorców. Centrum Biblioteczno-Kulturalne gminy Kamienna Góra znalazło się w gronie szczęśliwców. Program NCK obejmował:
📌wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej
📌doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online.
.
You must be logged in to post a comment.